Rozpoznání a náprava nedostatku železa

Nedostatek železa je považován za jeden z nejčastějších příznaků nedostatku na světě a je nejrozšířenější příčinou anémie. Pokud zjistíte nedostatek, můžete mu čelit cílenou změnou stravy nebo doplňků s obsahem železa.

Krev chutná jako železo. Každý, kdo si někdy pořezal prst a olízl krev, to bude vědět. Kovová chuť není náhoda: hemoglobin, červený krevní pigment, sestává hlavně ze železa. Železo hraje důležitou roli při tvorbě krve a přenosu kyslíku krví. Pokud v těle není dostatek železa, může to vést k anémii, tzv. anémii s nedostatkem železa.

V tomto článku se naučíte, jak získat ze své stravy dostatek železa - i když jste vegetariáni nebo vegani. Zjistíte také, co způsobuje nedostatek železa, jak se tento nedostatek projevuje a jak jej určit, a také to, zda doplňky stravy s železem dávají smysl a proč byste neměli železo brát na lehkou váhu.

Železo a nedostatek železa

Železo je součástí skupiny důležitých stopových prvků. Důležité stopové prvky si tělo nedokáže vytvořit samo. Musíme je absorbovat prostřednictvím jídla.

Lidské tělo obsahuje průměrně čtyři až pět gramů železa. Železo se objevuje v různých formách. Pětadvacet procent je úložné železo jako feritin, který tělo využívá mimo jiného ke skladování železa v játrech a kostní dřeni. Až do tří procent je obsaženo v transportním proteinu transferinu, který se využívá k transportu železa krví. Většina železa v krvi je vázána na červený krevní pigment hemoglobin1.

Proč lidé potřebují železo?

Každá jedna buňka v našem těle potřebuje železo. Železo pomáhá s transportem kyslíku a formováním krve v organismu. Bez železa je produkováno méně červeného krevního pigmentu hemoglobinu. Hemoglobin transportuje inhalovaný kyslík z plic do celého těla. Buňky potřebují kyslík k provádění svých metabolických procesů. Takto nás železo zásobuje energií. Stopový prvek také transportuje oxid uhličitý zpět do plic a kyslík do svalových buněk1.

Železo také posiluje kůži, vlasy a nehty , je spojené s imunitním systémem a hladkým průběhem těhotenství2–4.

Co se stane v případě nedostatku železa?

Nedostatek železa je jedním z nejčastějších symptomů nedostatku na celém světě. Podle studie o národní spotřebě 14% mužů a 58% žen v Německu nesplňuje doporučené denní požadavky na železo. To může vést k anémii s nedostatkem železa. Tato forma anémie je obvykle doprovázená velmi rozeznatelnými symptomy jako bledost, pocit slabosti a vypadávání vlasů. Starší lidé, těhotné ženy, vegani a vegetariáni, jako i lidé s gastrointestinálními poruchami mají zvýšené riziko nedostatku železa5,6.

Denní požadavek na železo pro ženy

Jaké jsou denní požadavky železa?

Kolik železa budete potřebovat závisí na vašem pohlaví a věku. Podle doporučení Německé společnosti pro výživu (DGE)bymuži měli konzumovat deset miligramů železa denně a ženy 15 miligramů. Ženy mají vyšší potřebu kvůli menstruaci - můžou ztratit železo taky se svou krví.

Těhotné ženy mají největší potřebu s 30 miligramy a kojící ženy potřebují 20 miligramů denně. Od menopauzy již ženy obvykle nemají zvýšenou potřebu7.

Doporučovaný příjem

Železo v mg/den

m

w

Děti (1 až 10 let)

8

10

Děti (10 až 19 let)

12

15

Dospělí (19 až 50 let)

10

15

Dospělí - 51 let a starší

10

10

Těhotné ženy

30

Kojící ženy

20

Source: https://www.dge.de/wissenschaft/referenzwerte/eisen/

Americký národní institut zdraví má podobná doporučení. Navíc doporučuje vegetariánům, aby vynásobili doporučovaný denní požadavek číslem 1,88.

Rizikové skupiny: Kdo má vysoké riziko nedostatku železa?

Zásobování železem je v Německu obecně dobré. Někteří lidé jsou ovšem náchylní k nedostatku železa5,9 z různých důvodů. To zahrnuje následující rizikové skupiny10–12:

 • Těhotné ženy a kojící matky mají zvýšenou potřebu - nejprve je potřeba více krve pro nenarozené dítě, pak pro mateřské mléko.
 • V některých případech můžou senioři trpět nedostatkem chutě do jídla a problémy s přežvykováním a ve výsledku nekonzumují dostatek živin.
 • Vegetariáni a vegani konzumují méně nebo žádné bivalentní železo z živočišné potravy, které dokáže tělo přijmout zvlášť dobře.
 • Střeva lidí s chronickými gastrointestinálními potížemi často nepřijímají železo dobře.
 • Profesionální sportovci mají vyšší požadavek a často konzumují stravu, která obsahuje málo železa.

Pokud patříte do jedné z rizikových skupin, možná je vhodné pravidelně kontrolovat vaše zásobování pomocí testu na železo. Bez předchozího laboratorního testu byste však neměli používat žádné doplňky s železem. Jinak riskujete přebytek železa a hemochromatózu.

Symptomy nedostatku železa

Pokud nemáte ve svém těle dostatečné množství železa, stopový prvek již dále nemůže vykonávat svou nejdůležitější funkci tak dobře, jak by měl: dodávání kyslíku do buněk. Buňky, které nedostanou dostatek kyslíku, vytvářejí méně energie a jejich funkce jsou omezené.

Toto platí mimo jiného i pro mozek: Pokud nedostane dostatek kyslíku, může to mít za důsledek problémy se soustředěním a vyčerpání. Další symptomy nedostatku jsou1,5:

 • ztráta vlasů, křehké nehty, popraskané koutky úst
 • slabost, omezený výkon, bolesti hlavy
 • anémie (anémie s nedostatkem železa)

Nedostatek železa a ztráta vlasů

Jedním možným důsledkem nedostatku železa je ztráta vlasů. Železo hraje rozhodující roli ve formování krve- a vlasy vyžadují hodně krve. Pokud formování krve v těle neprobíhá správně, tělo nejdříve omezí průtok krve do těch částí těla, které nejsou rozhodující pro přežití - a tam patří i vlasy. Pokud vlasy ve výsledku neobdrží dostatek krve, začnou vypadávat2.

Vědecké nálezy

Dobrou zprávou je, že můžete zastavit vypadávání vlasů tím, že si vezmete správný doplněk se železem, pokud ztratíte vlasy kvůli nedostatku železa. Například studie provedená v roce 2002 ukázala, že účastníci během šesti měsíců zvýšili hladinu železa (hladinu feritinu) v průměru z 33 na 89 miligramů na litr. Zároveň se jejich ztráta vlasů snížila o 39 procent13.

Může železo zabránit vypadávání vlasů?

Příčiny nedostatku železa

Je snadné poznat nedostatek železa: Vaše tělo konzumuje více železa, než dostává, zásoby železa jsou prázdné10. Možné příčiny jsou ztráta krve , strava chudá na železo , zvýšená potřeba například v průběhu těhotenství nebo při aktivním sportování.

Anémie s nedostatkem železa: Nedostatek železa je nejčastější příčinou anémie. Je odpovědný za asi 50 procent případů anémie. ĘPři anémii se hemoglobin v krevním pigmentu nevyrábí v dostatečném množství. Z tohoto důvodu může krev transportovat kyslík tělem pouze v omezené míře14.

Ztráta krve

Kdykoliv ztratíte krev, toto platí pro zranění, menstruační krvácení, darování krve, dialýzu a vnitřní krvácení. Vnitřní krvácení může být způsobeno střevními nádory a dalšími gastrointestinálními poruchami 15.

Omezený příjem

Jedním důvodem nedostatku železa může být to, že jednoduše ve své stravě nepřijímáte dostatek železa. Toto může platit kupříkladu pro lidi, kteří jsou na dietě, kteří konzumují striktní vegetariánskou nebo veganskou stravu, kteří mají anorexii nebo střevní parazity.

Existují ovšem také nemoci , které způsobuje vstupování menšího množství železa do krve ze střev. Studie ukázaly, že asi dvě třetiny lidí s chronickým zánětlivým onemocněním střev jako Crohnova choroba si vyvinou anémii s nedostatkem železa. Celiakie může také vést k nedostatku železa 16–18.

Nedostatek železa v průběhu těhotenství

Těhotné ženy potřebují více železa k zásobování dělohy, placenty a embrya krví a kyslíkem - zejména ke konci těhotenství19. Tělo těhotné ženy musí vytvářet 30 až 40 procent více krve. . Denní požadavek na železo se tedy zdvojnásobí z 15 miligramů na 30 miligramů denně 20. Studie ukázaly, že až do 30 procent budoucích matek v Evropě si vyvinulo anémii s nedostatkem železa kvůli vysokému požadavku na železo15.

Vědci stále diskutují o tom, jaký vliv může mít nedostatek železa na dítě. Některé studie naznačují, že anémie zvyšuje riziko nemoci pro matku a dítě a zvyšuje pravděpodobnost předčasných narození a potratů20. V jiných studiích se děti, jejichž matky během těhotenství užívaly doplňky železa, narodily zdravějším porodem11,21.

Nedostatek železa u sportovců

Studie ukázaly, že aktivní sportovci a ambiciózní rekreační sportovci mají zvýšenou potřebu železa, zvlášť při vytrvalostních sportech. Existuje několik teorií o tom, proč sportovci potřebují více železa: od vyššího objemu krve a produkce potu po minimální krvácení v cévách nohou. Podle jedné teorie podporuje aktivní sport uvolňování jaterního proteinu hepcidinu, který blokuje vstřebávání železa ve střevech. Vytrvalostní atleti navíc často konzumují stravu bohatou na uhlohydráty s nízkým obsahem masa, a tedy nízkým obsahem železa 22.

Dobré vědět: Nedostatek železa je zvlášť omezující pro sportovce, protože může omezit fyzický výkon. Železo zaručuje, že kyslík a živiny se dostanou do svalů. Pokud je tato funkce omezená, může to vést ke snížení výkonu a svalovým křečím23.

Testování na nedostatek železa

Nedostatek železa můžete detekovat podstoupením krevního testu. Existuje vícero hodnot, které může laboratoř určit. Například hemoglobin odhaluje, kolik železa proudí v krvi v daném čase.

Lékaři často určí feritin, formu uložení železa. V laboratoři je zaznamenán objem feritinu v jednom mililitru krve. To naznačuje obecnou zásobu železa. U lidí s chronickými onemocněními jater nebo zánětlivými reakcemi v těle však může být hladina feritinu zvýšena bez nedostatku železa. V takových případech mohou lékaři shromažďovat další krevní hodnoty, aby měli jistotu24.

Test na feritin od Cerascreen

Test na železo

Test na feritin od Cerascreen je krevní test pro kontrolu feritinu, formy uložení železa. Tento test můžete provést doma použitím naší testovací sady. Jednoduše odeberte malé množství krve ze špičky vašeho prstu a pošlete vzorek do naší laboratoře, kde bude určena hodnota feritinu. Vaše výsledková zpráva bude indikovat, jestli je vaše úroveň feritinu v normálním rozsahu.

Léčba nedostatku železa: Výživa

Vegetariánská jídla, která vám dodávají železo

Je vaše úroveň železa příliš nízká? Změna v jídelníčku je často řešením. Pokud to není dostačující nebo existuje-li závažný nedostatek nebo onemocnění spojené s nedostatkem železa, doplňky se železem můžou být užitečné.

Které potraviny obsahují železo?

Železo lze nalézt v živočišných produktech - solené sledě, vepřové a hovězí játra a kuřecí vejce jsou zvláště bohaté na železo.

Mezi rostlinnými potravinami luštěniny a celozrnné výrobky zvlášť obsahují hodně železa, ale také liška, špenát a červená řepa. Železo se také nachází v některých druzích ovoce, včetně kaki, kokosu, moruše a sušených meruněk.

Následující potraviny jsounejbohatší na železo25:

Potraviny

Obsah železa (miligramů na 100 gramů)

Solené sledě

20,0

Vepřová játra

18,0

Amarant

9,0

Quinoa

8,0

Čočka

8,0

Žloutky

7,2

Hovězí játra

6,9

Čirok

6,9

Sójové boby

6,6

Lišky

6,5

Bílé fazole

6,2

Oves

5,4

Hrách

5,0

Pro ty z vás, kteří mají rádi sladké: 25 gramů tmavé čokolády vašemu tělu umožní uvolnit hormony štěstí, no také mu dodá až do tří miligramů železa25!

Proč je železo z živočišných produktů lepší než železo z rostlin?

Železo z živočišné potravy má vyšší biologickou dostupnost. To znamená, že naše tělo jej může lépe využít. Živočišná potrava, zvlášť hovězí a vepřové maso, často obsahuje takzvané haem železo, které může tenko střevo absorbovat přímo do krevníh oběhu. Na druhou stranu železo z rostlinné potravy musí být nejdříve ve střevě konvertováno. Velká část železa se v tomto procesu ztratí: Zatímco tělo absorbuje až do 20 procent živočišného železa, absorbuje pouze pět procent5 rostlinnné potravy.

Proč je vitamin C důležitý pro zásobování železem?

Můžete si trochu pomoci při podpoře svého těla při využívání železa. V tomto případě je také možné se pomocí stopového prvku dostatečně zásobit při vegetariánské nebo veganské stravě. Klíčem je vitamin C. Vitamin zlepšuje absorbci železa ve střevě. Sklenice pomerančového džusu vám pomůže lépe využít železo z vašeho celozrnného chleba nebo vloček. Další možnost: Připravte si zelené smoothie s čerstvým ovocem a na železo bohatým špenátem nebo kapustou.

Dobré vědět: Chcete optimalizovat svůj příjem železa pomocí vitaminu C? Tyto bomby s vitaminem C můžou pomoci: brokolice, kapusta, růžičková kapusta, bylinky (petržel, řeřicha, fenykl), papriky, špenát, šípky, jahody, pomeranče, černý rybíz.

Červené ovocné džusy , jako rajčatový, hroznový a švestkový džus jsou také skvělým zdrojem železa. V lékárnách a obchodech se zdravou výživou si můžete často zakoupit speciální džusy, které obsahují hodně železa a měly by rychle pokrýt vaši denní potřebu. Nejlepší při těchto nápojích je ujistit se, že obsahují vitamin C pro podporu absorpce a že není dodáván žádný nepotřebný cukr25.

Co narušuje absorpci železa?

Zatímco vitamin C zlepšuje absorpci železa, jiné součásti potravy mají opačný účinek. Tyto takzvané anti-nutrienty zahrnují1,5,26:

 • Mléčné výrobky: Vápenaté soli v mléčných výrobcích
 • Celozrnné produkty: Lignin a fytáty v celozrnných produktech
 • Kyselina šťavelová ve špenátu, červená řepa, rebarbora a kakao
 • Fosfát v Coca Cole
 • Polyfenol v kávě a čaji

Neměli byste pít čaj, kávu a mléko přímo se svým jídlem - nebo se vystavujete riziku zničení železa ve vašem jídle. S vašimi cereáliemi můžete místo mléka použít jogurt nebo rostlinnou alternativu jako sója, rýže nebo ovesné nápoje.

Celozrnné produkty a špenát jsou také dobrým zdrojem železa a omezují absorpci železa. Tomu ovšem můžete snadno zabránit: Celozrnné výrobky a luštěniny namočte do vody a důkladně umyjte a špenát uvařte. Tím se odstraní většina anti-nutrientů1.

Dobré vědět: Aspirin omezuje absorpci železa. Důvodem je složka salicylát.

Stručně: Jemný nedostaek železa můžete léčit pomocí správné stravy. Živočišná potrava obsahuje vysoce kvalitní železo, které se do krve dostává přímo ze střeva. Střevo absorbuje jen malou část železa z rostlinné potravy. Svůj příjem železa můžete zvýšit dodatečným příjmem vitaminu C. Inhibitory, které zhoršují absorpci, mohou být často odstraněny z jídla umýváním, vařením a máčením.

Přípravky s obsahem železa

Pregnant woman takes iron supplement

Pokud máte nedostatek železa, své rezervy můžete rychle doplnit přípravky s obsahem železa. Tyto přípravky jsou obvykle ve formě tablet nebo jako doplňky potravy v prášku, kapslích a kapkách. Některé jsou volně dostupné, jiné vyžadují předpis nebo je lze zakoupit pouze v lékárnách.

Neměli byste přijímat doplňky se železem při pouhém podezření. Příliš velké množství železa může být také škodlivé pro vaše zdraví. Měli byste si předtím zkontrolovat své zásoby železa - například návštěvou lékaře nebo provedením lékařského domácího testu.

Kdy bych měl konzumovat železo?

Tělo dokáže nejlépe přijímat železo ráno na prázdný žaludek. Doporučuje se přijímat doplňky se železem půlhodinu nebo hodinu před snídaní. Vypijte sklenici pomerančového džusu nebo ovocného džusu nebo jiný nápoj obsahující vitamin C. Neměli byste pít čaj nebo kávu alespoň dvě hodiny před a po přijetí tohoto produktu. Některé doplňky stravy se železem jsou léky - v tomto případě následujte instrukce na vnitřní straně balení.

Které doplňky stravy se železem bych měl přijímat - a jak dlouho?

Pokud chcete doplnit vaše rezervy, měli byste si dávat obzvlášť pozor na kvalitu. Bivalentní železo je tou nejlepší volbou, protože tělo dokáže právě tuto formu nejlépe absorbovat. Běžnou sloučeninou železa, kterou lékaři také doporučují, je Síran železitý (II) 5,24.

Jak dlouho byste měli přijímat přípravky závisí na tom, jak vážný je váš nedostatek a jak vysoká je vaše potřeba. Pravidlo říká, že trvá alespoň 40 až 50 dnů doplnit vyčerpané zásoby.

Doplňky se železem můžou mít také vedlejší účinky jako bolest břicha a zácpa. . Pokud nedokážete přípravek tolerovat, zkuste jej vzít dvě hodiny po jídle nebo přejít na trivalentní železo27.

Dobré vědět: Přípravky se železem můžu způsobit tmavou stolici - to není důvod pro obavy.

Kdy potřebuji infuze nebo injekce?

Pro některé lidi přípravky nestačí k doplnění zásob železa. V těchto případech vám lékaři můžou zkontrolovat vaše hodnoty a podávat injekce nebo infuze ve vysokých dávkách28.

Možné důvody, proč konvenční přípravky se železem nezabírají, jsou29:

 • Střeva mají závažné potížes absorbováním železa
 • .
 • Množství červeného krevního pigmentu musí být výrazně zvýšeno. Toto může být nezbytné například u žen ve třetím trimestru těhotenství.
 • Chronické krvácení je přítomné, obvykle kvůli dědičným chorobám, jako je Oslerova nemoc.

Přebytek železa

Může se také stát, že v těle není nedostatek, ale přebytek železa. Lékaři to nazývají hemochromatóza, onemocnění zadržování železa. Ve většině případů je na vině genetika: tělo si uchovává příliš mnoho železa 30 kvůli genetické vadě. Ostatní příčiny jsou výjimečné, včetně onemocnění jater a zhoršené tvorby krve 31. Lidé, kteří dostávají transfuze krve, si také občas rozvinou přebytek železa32.

Přebytek železa může způsobit symptomy, které zasahují celé tělo, jako bronzové zbarvení pokožky. Také zvyšuje riziko nemocí jako 30:

 • Onemocnění jater
 • Srdeční arytmie
 • Diabetes typu 2
 • Impotence

Krevení pomáhá předcházet těmto následkům. Doktor vyprázdní zásoby železa jednou nebo dvakrát týdně, kdy odebere 500 ml krve. Pokud hladina železa klesne, vzorky krve mohou být odebírány méně často. Nicméně procedura musí být prováděna po celý život 30.

Nedostatek železa - Stručně

Co je to železo?

Železo je životně důležitý stopový prvek, který lidé musejí přijímat v potravě. Naše tělo potřebuje železo, aby vytvořilo hemoglobin z červeného krevního pigmentu a zásobilo buňky kyslíkem.

Co se stane v případě nedostatku železa?

Pokud je ve vašem těle trvale nedostatek železa, může dojít k anémii - anémii s nedostatkem železa. Důsledky se mohou pohybovat od bledosti, bolesti hlavy a únavy až po vypadávání vlasů a křehké nehty.

Kdo je zasažen nedostatkem železa?

Ženy vyžadují více železa jako muži, protože jej pravidelně ztrácejí v průběhu jejich menstruace. Rizikové skupiny, které často trpí nedostatkem železa, jsou: Těhotné ženy, kojící matky, senioři, novorozenci a děti, alkoholici, vegetariáni, vegani, lidé s onemocněními gastrointestinálního traktu a aktivní sportovci.

Které potraviny obsahují železo?

Železo se nachází v masu, drobech a vejcích, jakož i v rostlinných potravinách, jako jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, špenát a kapusta. Lidské tělo však může absorbovat mnohem lépe železo z živočišné potravy. Střevo můžete podpořit při využívání rostlinného železa kombinací s vitaminem C.

Co můžu udělat v případě nedostatku železa?

Pokud máte mírný nedostatek železa, obvykle stačí změnit vaši stravu a přijímat více potravin s obsahem železa. Pokud je nedostatek závažný nebo je narušená střevní absorpce, doplňky se železem můžu doplnit prázdné zásoby.

Zdroje

 1. Elmadfa I. Ernährungslehre. 3rd ed. Verlag Eugen Ulmer Stuttgart; 2015.
 2. Park SY, Na SY, Kim JH, Cho S, Lee JH. Iron Plays a Certain Role in Patterned Hair Loss. J Korean Med Sci. 2013;28(6):934-938. doi:10.3346/jkms.2013.28.6.934
 3. Wright JA, Richards T, Srai SKS. The role of iron in the skin and cutaneous wound healing. Front Pharmacol. 2014;5. doi:10.3389/fphar.2014.00156
 4. Cherayil BJ. Iron and immunity: immunological consequences of iron deficiency and overload. Arch Immunol Ther Exp (Warsz). 2010;58(6):407-415. doi:10.1007/s00005-010-0095-9
 5. Verbraucherzentrale. Eisen: Qualität nicht Quantität ist die Frage. https://www.verbraucherzentrale.de/wissen/lebensmittel/nahrungsergaenzungsmittel/eisen-qualitaet-nicht-quantitaet-ist-die-frage-8026. Published April 25, 2018. Accessed April 25, 2018.
 6. Dupont C. [Prevalence of iron deficiency]. Arch Pediatr Organe Off Soc Francaise Pediatr. 2017;24(5S):5S45-45S48. doi:10.1016/S0929-693X(17)24009-3
 7. Deutsche Gesellschaft für Ernährung. Eisen. https://www.dge.de/wissenschaft/referenzwerte/eisen/. Published April 25, 2018. Accessed April 25, 2018.
 8. Office of Dietary Supplements - Iron. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/. Accessed May 11, 2018.
 9. Kasper H. Ernährungsmedizin Und Diätetik. 12th ed. Urban & Fischer Verlag/Elsevier GmbH; 2014.
 10. Wie kommt es zum Eisenmangel? - Landesärztekammer Baden-Württemberg. http://www.aerztekammer-bw.de/20buerger/30patientenratgeber/a_f/eisenmangel.html. Published April 25, 2018. Accessed April 25, 2018.
 11. Schwangerschaft: Eisen verhindert Mangelgeburten. https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/54900/Schwangerschaft-Eisen-verhindert-Mangelgeburten. Published April 25, 2018. Accessed April 25, 2018.
 12. Eisenaufnahme bei Kleinkindern in Europa teilweise zu gering. https://www.ernaehrungs-umschau.de/news/12-02-2015-eisenaufnahme-bei-kleinkindern-in-europa-teilweise-zu-gering/. Published April 25, 2018. Accessed April 25, 2018.
 13. Daniells S, Hardy G. Hair loss in long-term or home parenteral nutrition: are micronutrient deficiencies to blame?: Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2010;13(6):690-697. doi:10.1097/MCO.0b013e32833ece02
 14. Hempel EV, Bollard ER. The Evidence-Based Evaluation of Iron Deficiency Anemia. Med Clin North Am. 2016;100(5):1065-1075. doi:10.1016/j.mcna.2016.04.015
 15. Eisenmangel und Eisenmangelanämie — Onkopedia. https://www.onkopedia.com/de/onkopedia/guidelines/eisenmangel-und-eisenmangelanaemie/@@view/html/index.html. Published April 25, 2018. Accessed April 25, 2018.
 16. Murawska N, Fabisiak A, Fichna J. Anemia of Chronic Disease and Iron Deficiency Anemia in Inflammatory Bowel Diseases: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment. Inflamm Bowel Dis. 2016;22(5):1198-1208. doi:10.1097/MIB.0000000000000648
 17. Freeman HJ. Iron deficiency anemia in celiac disease. World J Gastroenterol WJG. 2015;21(31):9233-9238. doi:10.3748/wjg.v21.i31.9233
 18. Cappellini MD, Comin‐Colet J, de Francisco A, et al. Iron deficiency across chronic inflammatory conditions: International expert opinion on definition, diagnosis, and management. Am J Hematol. 2017;92(10):1068-1078. doi:10.1002/ajh.24820
 19. Mei Z, Cogswell ME, Looker AC, et al. Assessment of iron status in US pregnant women from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), 1999-2006. Am J Clin Nutr. 2011;93(6):1312-1320. doi:10.3945/ajcn.110.007195
 20. Cantor AG, Bougatsos C, Dana T, Blazina I, McDonagh M. Routine iron supplementation and screening for iron deficiency anemia in pregnancy: a systematic review for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann Intern Med. 2015;162(8):566-576. doi:10.7326/M14-2932
 21. Bundeszentrum für Ernährung. Richtig essen in der Schwangerschaft, https://www.bzfe.de/inhalt/pressemeldung-6590.html. Published April 25, 2018. Accessed April 25, 2018.
 22. Clénin G, Cordes M, Huber A, et al. Iron deficiency in sports – definition, influence on performance and therapy. Swiss Med Wkly. 2015;145(4344). doi:10.4414/smw.2015.14196
 23. Burden RJ, Pollock N, Whyte GP, et al. Effect of Intravenous Iron on Aerobic Capacity and Iron Metabolism in Elite Athletes. Med Sci Sports Exerc. 2015;47(7):1399-1407. doi:10.1249/MSS.0000000000000568
 24. Behnisch, W., Muckenthaler, M., Kulozik, A. S1-Leitlinie: Eisenmangelanämie.; 2016.
 25. Der Kleine Souci, Fachmann, Kraut. Lebensmitteltabelle Für Die Praxis. Stuttgart: Wissenschaftliche Verlagsgesellschaft mbH Stuttgart; 2004.
 26. Ärztezeitung. Kein Tee oder Kaffee zu Eisenpräparaten. https://www.aerztezeitung.de/panorama/ernaehrung/article/502349/kein-tee-kaffee-eisenpraeparaten.html. Published April 25, 2018. Accessed April 25, 2018.
 27. Universitätsklinikum Freiburg. Eisen im Blut wichtig für Ihre Leistungsfähigkeit. https://www.uniklinik-freiburg.de/fileadmin/mediapool/09_zentren/izg/pdf/Spende/140908_Eisen-Flyer_6Seiten.pdf. Accessed April 25, 2018.
 28. Low MS, Grigoriadis G. Iron deficiency and new insights into therapy. Med J Aust. 2017;207(2):81-87. doi:10.5694/mja16.01304
 29. Camaschella C. Iron deficiency: new insights into diagnosis and treatment. ASH Educ Program Book. 2015;2015(1):8-13. doi:10.1182/asheducation-2015.1.8
 30. Pschyrembel Online | Hämochromatose. https://www.pschyrembel.de/H%C3%A4mochromatose/K09AD/doc/. Accessed May 8, 2018.
 31. Bacon BR, Adams PC, Kowdley KV, Powell LW, Tavill AS. Diagnosis and Management of Hemochromatosis: 2011 Practice Guideline by the American Association for the Study of Liver Diseases. Hepatol Baltim Md. 2011;54(1):328-343. doi:10.1002/hep.24330
 32. Ärzteblatt DÄG Redaktion Deutsches. Therapie der sekundären Hämochromatose. Deutsches Ärzteblatt. https://www.aerzteblatt.de/archiv/65437/Therapie-der-sekundaeren-Haemochromatose. Published July 24, 2009. Accessed July 12, 2019.