Vitamín B12 chrání buňky i mozek a podílí se na tvorbě krve. Často i zcela vyčerpané rezervy jsou dlouhou dobu nepozorovatelné - a mohou mít následky.

Vitamín B12 – Vitamín na krev, mozek a buňky 

Vitamín B12 je důležitý pro naše buňky, tvorbu krve, náš mozek a mnoho dalšího. Často si však nevšimneme, že naše rezervy se pomalu po léta vyčerpávají. Co může pomoci: Sledování zásoby vitamínu a případné zakročení stravou nebo doplňky.

Nedostatek vitamínu B12 je považován za typickou poruchu u veganů - nebývají však postiženi pouze oni. Jedno je jisté: Vitamín se nachází hlavně v živočišných potravinách. Kdokoli, kdo se stravuje vegansky, si jej musí doplňovat potravinovými doplňky. Ale i některým vegetariánům a lidem, kteří jí maso, chybí vitamín B12. Opravdu velké množství vitamínu se nachází v drobech a rybách, tj. v potravinách, které nejsou v jídelním menu mnoha těch, co maso konzumují. Do rizikové skupiny také spadají těhotné ženy, starší lidé, lidé s pankreatitidou a cukrovkou typu 2.

Co můžete očekávat v tomto článku - Stručně:

Příjem vitamínu B12: Tento vitamín rozpustný ve vodě chrání nervové buňky, pomáhá s tvorbou krve a poskytuje tělu energii. Nachází se téměř výhradně v živočišných potravinách, obzvláště v mase a rybách. Vaše tělo si ukládá vitamín B12 v játrech až po dobu tří let.

Nedostatek vitamínu B12: Nedostatek často vzniká u vegetariánů a veganů, kteří neužívají doplňky s vitamínem B12, ale také u starších lidí a těhotných žen. Některé nemoci, jako pankreatitida nebo cukrovka, způsobují, že nedostatek vitamínu B12 je ještě pravděpodobnější.

Příznaky a následky: K nedostatku často dochází po několik let bez jakéhokoli projevu, dokud nedojde k úplnému vyprázdnění zásob - což může být doprovázeno poškozením nervů, anémií a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních nemocí.

Test: Vaši hladinu vitamínu B12 si můžete otestovat pomocí vzorku krve. Hodnota holotranskobalaminu je považována za spolehlivý varovný signál snížené zásoby.

Léčba: Pokud víte, že trpíte nedostatkem zásob, můžete do své stravy cíleně zahrnout potraviny bohaté na vitamín B12. I výrazný nedostatek můžete kompenzovat potravinovými doplňky. Jsou dostupné ve formě kapslí a kapek, také jako vysoko-dávkové injekce, které jsou podávány doktory v případě vážných nedostatků.

Co je to vitamín B? 

Vitamín B12 je to nezbytný vitamín. Znamená to, že tělo si jej samo nemůže vyprodukovat a musíte jej přijímat potravou. Jako i jiné vitamíny B je rozpustný ve vodě. Vitamíny rozpustné ve vodě jsou pravidelně vylučovány prostřednictvím ledvin a moči. Zpravidla se musí neustále přijímat, protože si je tělo nedokáže uchovat. S jednou výjimkou: studie prokázaly, že tělo si dokáže uchovávat vitamín B12 v játrech po dobu dvou až šesti let[1].

Také proto je vitamín B12 znám jako kobalamin , protože jeho chemická struktura obsahuje těžký kov kobalt. V těle jsou biochemicky účinné dvě formy vitamínu B12 a to  methylkobalamin a 5-adenosylkobalamin[2].

Biochemicky aktivní formy živin je tělo schopno zužitkovat přímo - to znamená, že má okamžitý účinek[3].

Vitamín B12 je velmi citlivý na vzduch a světlo. Když si připravujete jídlo, například vařením, potraviny ztratí v průměru přibližně dvanáct procent svého vitamínu B12[4].

Jaký vliv má vitamín B na naše tělo?

Neurons - Vitamin B12 protects the nerves

Vitamín B12 hraje důležitou roli v několika metabolických procesech. Kromě jiného se podílí na metabolismu folátů, tvorbě krve a štěpení mastných kyselin.

Další centrální metabolické procesy, ve kterých je přítomen vitamín B12[4]:

 • Tvorba DNA
 • Ochrana a regenerace nervů
 • Dělení a dýchání buněk
 • Krvetvorba
 • Syntéza přenosné látky
 • Detox

Vitamín B12 a metabolismus kyseliny listové

Stejně jako vitamín B12, kyselina listová patří do skupiny vitamínů B. Minulý název pro kyselinu listovou byl vitamín B9 a B11. Nedostatek vitamínu B12 způsobuje nedostatek kyseliny listové , protože tělo potřebuje vitamín B12, aby přeměnil kyselinu listovou do její aktivní formy. Kromě jiného, nedostatek kyseliny listové může způsobitanémii a zvýšit riziko kardiovaskulárního onemocnění. Buďte však opatrní: přebytek kyseliny listové může způsobit nedostatek vitamínu B12.[3–6].

Vitamín B12 a tvorba krve

Vitamín B12 je důležitým pomocníkem protvorbu krve. Napomáhá procesu zrání červených krvinek, erytrocytů. Vitamín se také podílí na tvorbě DNA a na dělení buněk a tím stimuluje produkci červených krvinek.[3–5]

Vitamín B12 a neurony

Vitamín B12 je také znám jako nervový vitamín. Je zodpovědný za produkci myelinové pochvy , kterou jsou obaleny nervové buňky jako membránou. Myelin chrání buňky a podporuje přenos sígnálu z jedné do druhé buňky.[7].

Jak mohu přijímat vitamín B12?

Aby vitamín B12 plnil své důležité funkce, musí být dodáván potravou nebo potravinovými doplňky.

Jak je možné přijímat vitamín B12 skrze stravu

Vitamín B12, který přijímáte potravou, se nejdříve dostane do žaludku. Tam jej žaludeční kyseliny uvolní a připoutají k některým bílkovinám. Ve střevech jej sliznice tenkého střeva vstřebává a posílá dále do  krve. Transportní bílkoviny,  transkobalaminy, pak vitamín B12 přepraví do buněk a do jater.

Dobré vědět: Vaše tělo vstřebává jedno až tři procenta vitamínu B12 obsaženého v jídle. Proto vašemu příjmu pomáhá, pokud jíte potraviny s obsahem vitamínu B12 během celého dne.

Pokud se důležité transportní bílkoviny vyskytují příliš řídce, například z důvodu nějaké genetické vady, vitamín B12 není možné v těle správně distribuovat. Toto je jedna z možných příčin nedostatku vitamínu B12.[4, 8, 9]

Aby příjem vitamínu B12 fungoval hladce, žaludek, slinivka astřeva musí dobře pracovat. Pokud je funkce jednoho z těchto orgánů oslabena, může docházet k nedostatku vitamínu B12. Následující nemoci zhoršují vstřebávání vitamínu B12[3, 12, 14]:

 • Gastritida, zánět žaludeční sliznice.
 • poškození sliznice tenkého střeva, jako Crohnova choroba
 • Pankreatitida, zánět slinivky břišní.

Dobré vědět: V těle je uloženo dva až pět miligramů vitamínu B12. Polovina z toho se shromažďuje v játrech - a může zde zůstat až tři roky[4, 8].

Které potraviny obsahují vitamín B12?

Foods containing vitamin B12 - meat, offal, fish, eggs, cheese

Vitamín B12 se nachází hlavně v živočišných potravinách jako je maso, ryby, vejce, mléko.Řasy se některými považují za veganskou alternativu. Zatím však vědci našli formu tohoto vitamínu, kterou může člověk vstřebat, pouze v tzv. nori řasách, avšak jeho množství je velmi malé a ne každý dokáže vstřebat tuto formu vitamínu. Aby vegani naplnili své potřeby, musí proto konzumovat potravinové doplňky nebo potraviny obohacené vitamínem B12, například džusy.

Následující tabulka přináší přehled potravin obsahujících velké množství vitamínu B12. Podle Německé společnosti pro výživu by měl každý dospělý člověk denně přijmout 4 mikrogramy vitamínu B12[11–13].

Obsah vitamínu B12 na jednu porci (mikrogramů na 100 gramů=)

Maso a ryby 

Vegetariánské potraviny

Hovězí játra - 91 µg

 

Švýcarský sýr – 3,1 µg

Telecí játra– 60 µg

Camembert – 2,6 µg

Vepřová játra– 39 µg

Eidam – 1,9 µg

Hovězí ledviny – 33 µg

Tvaroh – 2,0 µg

Makrela– 9 µg

Slepičí vejce – 1,9 µg

Sleď – 8,5 µg

Tvarohový sýr – 0,8 µg

Losos - 4,7 µg

Plnotučné mléko – 0,4 µg

Tuňák – 4,3 µg

Smetana – 0,4 µg

Jehněčí– 2,7 µg

Jogurt – 0,4 µg

Hovězí svíčková– 2,0 µg

 

Salám – 1,4 µg

 

Šunka – 0,6 µg

 

Krůtí prsa – 0,5 µg

 

To je dobré vědět: Předávkování vitamínem B12 je přirozeným způsobem téměř nemožné. Tělo přebytek vitamínu B12 obvykle vylučuje pomocí ledvin a moči. Ledviny je možné předávkovat pouze pokud užíváte velké dávky vitamínu B12 po dlouhé období.

Jaká je denní potřeba B12?

Aby vitamín B12 prováděl v těle veškerou svou práci, musíme jej přijímat potravou. Na začátku roku 2019 Německá společnost pro výživu (DGE) výrazně zvýšila doporučenou denní dávku vitamínu B12. Nyní doporučuje denní příjem 4 mikrogramů pro adolescenty starší 13 let a pro dospělé. Potřeba pro děti závisí na jejich věku, například, 0.5 mikrogramů pro kojence do věku 4 měsíců a 3.5 mikrogramů pro děti mezi 10 a 13. Těhotné ženy potřebují 3.5 mikrogramů, kojící ženy 4.0 mikrogramy denně.[14].

Americký národní institut zdraví (NIH) doporučuje hodnoty podstatně nižší, než poslední doporučené dávky společnosti DGE. Například denní příjem 2.4 mikrogramů vitamínu B12 by mělo být zajištěno pro adolescenty starší než 14 let a dospělé. Těhotné ženy, by měly konzumovat 2.6 mikrogramů denně a kojící ženy 2.8 mikrogramů[15].

Doporučené denní dávky vitamínu B12 (v mikrogramech, µg):

 

DGE (Německo)

NIH (USA)

Děti

0.5 až 3.5 µg

0.4 až 1.8 µg

Dospělí

4.0 µg (starší 13 let)

2.4 µg (starší 14 let)

Kojící ženy

5.5 µg

2.8 µg

Těhotné ženy

4.5 µg

2.6 µg

 

Dokáže si tělo samo vyprodukovat vitamín B12?

Cows can produce their own vitamin B12

Některá zvířata, obzvláště přežvýkavci, jako krávy, si dokáží sama vyrobit svůj vitamín B12. V jejich bachoru žije mnoho bakterií a vyrábějí z potravy vitamín B12, který se pak vstřebává do krevního řečiště[16]. To je také důvod, proč hovězí obsahuje vitamín B12.

Dokáže si vitamín B12 vyrobit i lidské tělo? Vědci o tom stále diskutují. Střevní bakterie v našem zažívacím traktu pravděpodobně vitamín B12 vyrobit dokáže, ale bohužel v nesprávném místě, konkrétně v tlustém střevě. Vitamín B12 se však vstřebává do krevního řečiště v tenkém střevě. Proto se vyrobený vitamín nedostane do krve ani do jater. Místo toho je pouze vyloučen stolicí. Otázka, zda vlastní výroba vitamínu B12 v těle nějak přispívá k zásobě tohoto vitamínu, je stále kontroverzní.[17].

Věděli jste? Někteří savci vegetariáni nezískávají dostatek vitamínu B12 ze své obvyklé stravy. Mezi jinými, morčata a krysy našly extrémně nevábné řešení: Konzumují své výkaly, které obsahují vitamín B12 produkovaný v tlustém střevě[18].

Nedostatek vitamínu B12 - Příčiny 

Nedostatek vitamínu B12 je velmi rozšířený problém. Studie ukázaly, že přibližně šest procent lidí v USA a Velké Británii do věku 60 let nemá dostatečnou zásobu vitamínu B12, a starší lidé dokonce ještě častěji[19].

Mnoho postižených ani nejspíš netuší, že jim chybí důležitý vitamín. Nedostatek vitamínu B12 nebývá odhalen relativně dlouhou dobu. Jelikož játra tento vitamín skladují, může trvat několik let, než se objeví první příznaky. Nevýhodou je, že zatímco zásoby jsou potichu vyčerpávány, mohou nastat dlouhodobé zdravotní problémy, jako je anémie, poškození nervů a zhoršený zrak.[1, 3, 4]

Jaké jsou příčiny nedostatku vitamínu B12?

Nedostatek vitamínu B12 může postihnout kohokoliv. Z dlouhodobého hlediska si mohou lidé vytvořit nedostatek v případě konzumace nezdravé a jednostranné stravy. Existuje však několik rizikových skupin, které jsou často postiženy[20]:

 • Vegani a vegetariáni 
 • Starší lidé
 • Těhotné a kojící ženy
 • Lidé po operaci žaludku
 • Lidé s chronickou pankreatitidou nebo cukrovkou typu 2
 • Lidé v chronickém stresu

Vegetariánská a veganská strava

Častou příčinou nedostatku vitamínu B12 je veganská nebo vegetariánská strava. Vitamín B12 se téměř výhradně nachází v živočišných potravinách a vegani mohou získávat dostatečné množství pouze pomocí výživových doplňků. Vegetariáni se mohou opřít o mléko, vejce a tvaroh. Nicméně tyto potraviny obsahují výrazně méně vitamínu B12, než maso a ryby - dokonce i vegetariánská strava je spojovaná se zvýšeným rizikem nedostatku.

Vědci v současné době zjišťují, zda je možné potřebu pokrýt z rostlinných potravin, jako jsou houby a řasy. Některé řasy, například, sice obsahují vitamín B12, ale vědci zjistili, že ve formě, kterou lidský organizmus nedokáže zužitkovat. Totéž může platit také u hub shiitake, ale studie jsou stále v průběhu[21, 22].

Strava je pravděpodobně také příčinou rozdílu mezi pohlavími v zásobě vitamínu B12. Studie provedená Americkou společností pro mikrobiologii ukázala, že muži konzumují živočišné výrobky, jako je maso, častěji, než ženy. A podle Národní studie o konzumaci II, muži konzumují vitamín B12 častěji než ženy[22, 23].

Věděli jste? Ze statistik vyplývá, že přibližně jeden milion lidí v Německu se stravuje vegansky. Vegatariánů je okolo osmi miliónů - každý desátý Němec se stravuje bez masa.

Nedostatek vitamínu B12 s pokročilým věkem

Také věk je rizikovým faktorem. Téměř čtvrtina lidí v německu s věkem vyšším 65 let trpí nedostatkem vitamínu B12. Je to způsobeno částečně tím, že starší lidé často trpí chronickými nemocemi, užívají různé léky a jejich stravovací návyky se s věkem mění[24, 25]. Starším lidem se navíc vylučuje méně trávicích kyselin. Žaludeční kyselina je ovšem k uvolnění vitamínu B12 z jídla a jeho následnému vstřebání do krve nezbytná.[26].

Medications that promote vitamin B12 deficiency

Nedostatek vitamínu B12 u těhotných a kojících žen

Těhotné a kojící ženy musí zásobovat vitamínem B12 nejen sebe, ale i jejich dítě si žádá svůj podíl. Výsledkem je zvýšená potřeba a je dobré dávat si na nedostatek příjmu tohoto vitamínu pozor. Zásoba vitamínu B12 hraje ve fyzickém i mentálním rozvoji narozeného či ještě nenarozeného dítěte rozhodující roli. V nejhorším případě může při extrémním nedostatku vitamínu B12 dojít k potratu[28].

Nemoc a operace

Lidé trpící pankreatitidou, zánětem slinivky, také často trpí nedostatkem vitamínu B12. Chybí jim enzym trypsin, který je pro příjem vitamínu B12 nezbytný[29].

Studie také prokázaly, že problém s vitamínem B12 mají i lidé s cukrovkou typu 2 , kteří užívají lék metformin. Zdá se, že metformin narušuje vstřebávání vitamínu[30].

Vitamín B12 ve formě potravinových doplňků určitě užívejte v případě chirurgického odstranění žaludku. Žaludek hraje v zužitkování vitamínu B12 klíčovou roli; po odstranění celého nebo části žaludku je vstřebávání často zásadně narušeno[3].

Nedostatek vitamínu B12 - Příznaky a následky

Possible consequences of vitamin B12 deficiency

Příznaky nedostatku vitamínu B12 jsou různorodé a obvykle nekonkrétní, takže je těžké jej vypozorovat.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu B12?

Vitamín B12 se podílí v těle na mnoha metabolických procesech a tak kromě jiného zajišťuje energii. Nedostatek vitamínu B12 zhoršuje mentální a fyzickou výkonnost a vede tak k menšímu množství energie. Mohou se objevit i tyto příznaky[27]:

 • Únava a vyčerpání
 • Bolesti hlavy a obtížné soustředění
 • Zažívací problémy
 • Deprese

I když se neobjeví žádné výše uvedené příznaky, pokud se extrémní nedostatek vitamínu B12 neodhalí, nebo dlouho neléčí, může mít zdravotní následky.

Anémie

Jestliže tělu chybí dostatečné množství vitamínu B12, je narušeno buněčné dělení v kostní dřeni. Výsledkem je menší počet vyrobených červených krvinek. Důsledek: tzv. perniciózní anémie, speciální druh anémie. Tato anémie je doprovázena bledostí, únavou, sníženým výkonem a špatným soustředěním[30].

Nedostatek kyslíku

Nedostatek vitamínu B12 také zhoršuje přepravu kyslíku. Vitamín B12 pomáhá doplňovat železo do krve - železo pak přepravuje kyslík po celém těle. Nedostatek kyslíku v organizmu je spojován se sníženou výkonností, soustředěním, dále se slabou imunitou a také s vyčerpáním a únavou[1, 26].

Nervové poruchy a deprese

Vitamín B12 je zodpovědný za ochranu neuronů. Jestliže vitamín nedokáže plnit svůj úkol, kvůli nedostatku, v míše se vytváří méně nervových vláken. To může způsobovat neurologické projevy jako například tyto[26]:

 • Nervozita a podrážděnost
 • Bolest, necitlivost nebo "brnění" v rukou, ramenech, chodidlech a nohách
 • Únava
 • Deprese

Vědci ještě stále zkoumají přesnou spojitost mezi vitamínem B12, kyselinou listovou a depresí. Běžná teorie je založena na aminokyselině homocysteinu. Pokud v těle není dostatek vitamínu B12, je v něm příliš velké množství homocysteinu - přebytek této aminokyseliny může poškodit tkáň v mozku a přerušit přenos signálu. Dochází tak ke změnám nálad a depresím[31].

Také se zkoumá, zda přípravky obsahující vitamín B12, kyselinu listovou a vitamín B6 mohou zmírnit depresivní projevy. Výsledky ještě nejsou zcela jasné. Někteří vědci doporučují na podporu léčby deprese užívat kyselinu listovou (800 mikrogramů denně) a vitamín B12 (1 miligram denně).[32, 33].

Nedostatek vitamínu B12 a demence

Příznaky výrazného nedostatku vitamínu B12 jsou podobné s jinými neurologickými nemocemi - bolest a necitlivost, se může objevit například i při vyhřezlých plotýnkách. To je také jedním z důvodů, proč je často nedostatek vitamínu B12 diagnostikován velmi pozdě.

Za určitou dobu může nedostatek vitamínu B12 způsobovat poškození nervových buněk a anémii - a může zvýšit riziko Alzheimerovy choroby. Toto propojení ještě nebylo potvrzeno a studie nedokázaly poskytnout konzistentní výsledky. Přesto však máme náznaky, že optimální přísun vitamínu B a kyseliny listové může přispět k mentální svěžesti v pokročilém věku.[40].

Alzheimerova choroba je porucha mozku, která postihuje zpravidla osoby starší 60 let. Podle jedné studie je postiženo 14% osob starších 70 let a 37% osob starších 90 let. Alzheimerova choroba se projevuje hlavně v poruchách paměti, orientace a řeči a také ve změnách osobnosti[34].

Nedostatek vitamínu B12 a kardiovaskulární onemocnění

Nedostatek vitamínu B12 může přispět k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění jako je srdeční insuficience, mrtvice a infarkt.

Co má vitamín B12 společného s kardiovaskulárním sytémem? Je to primárně aminokyselina homocystein. Vitamín B12 hemocystein štěpí a převádí jej na jiné látky, které přispívají k metabolismu kyseliny listové. Jestliže vaše tělo nemá k dispozici dostatek vitamínu B12, štěpí méně hemocysteinu.[41]. Koncentrace této aminokyseliny stoupá a s ní i riziko arteriosklerózy, tj. kalcifikace a zúžení cév. To je jeden z největších rizikových faktorů pro infarkt, srdeční mrtvici a jiné kardiovaskulární nemoci[42].

Dobré vědět: Kardiovaskulární nemoci jsou zodpovědné za celou třetinu smrtí po celém světě - a tento trend roste[42].

Další možné příčiny nedostatku vitamínu B12

Znakem nedostatku kobalaminu může být i zhoršený zrak. Zapojení vitamínu B12 do některých přenosných látek a hormonů může také způsobit psychologické poruchy jako deprese a psychózy. Jestliže chybí vitamín B12, je narušen také energetický metabolismus, což vede ke svalové slabosti, vyčerpání, únavě a špatné soustředěnosti. Nedostatek vitamínu se může projevit i zažívacími poruchami jako ztrátou chuti k jídlu, průjmem, zácpou a zánětlivými reakcemi v ústech, žaludku a střevech[3].

Test na vitamín B12 –

O vaší zásobě vitamínu B12 vám více řekne krevní test . Je možné měřit několik hodnot. Parametr s velkou výpovědní hodnotou je Holo-Transkobalamin (Holo-TC). Holo-Transkobalamin je přepravní forma vitamínu B12, která se váže na bílkoviny v krvi. Je to jediná forma vitamínu, kterou tělní buňky dokáží vstřebat. Nízká hladina látky Holo-TC je brzkým varovným signálem nedostatku vitamínu B12.

Jak si mohu otestovat hladinu vitamínu B12?

Test vitaminu B12

Test na vitamín B12 si můžete nechat udělat například u svého lékaře. Další alternativou může být domácí test, jako náš cerascreen® test na vitamín B12.

Abyste si provedli test, odeberete si pomocí malé jehličky z prstu sami pár kapek krve a pošlete vzorek do naší specializované laboratoře. Po vyhodnocení obdržíte podrobnou zprávu s výsledkem hladiny Holo-Transkobalaminu a také konkrétními doporučeními co dělat, abyste zvýšili hladinu vitamínu B12.

Nedostatek vitamínu B12 - Léčba

Pokud jste zaznamenali nedostatečnou zásobu vitamínu B12 , nebo nedostatek vitamínu B12, řešení je jasné: Musíte zvýšit zásobu tohoto vitamínu. Konkrétní kroky závisí na rozsahu nedostatečné zásoby. Pokud trpíte vážným nedostatkem, měli byste se poradit s doktorem, zda tento nedostatek nemůže způsobit zdravotní následky.

Obecně existují tři různé způsoby, jak zvýšit hladinu vitamínu B12:

 • Zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamín B12
 • Užívat výživové doplňky s vitamínem B12 ve formě tablet, kapslí nebo kapek.
 • Nechat si píchat injekce s vysokou dávkou vitamínu B12

Jak splním svou denní potřebu pomocí stravy?

Foods that meet the daily requirement of vitamin B12

Vitamín B12 se nachází pouze v  živočišných potravinách. Pokud jste dospělý člověk a nekojíte, svou denní potřebu můžete naplnit 100 gramy tuňáku, 150 gramy jehněčího nebo 100 gramy lososu. Vegetariánské alternativy jsou 200 gramů tvarohu nebo dvě slepičí vejce[4].

Berte však na vědomí, že vitamín B12 se může při určitém způsobu přípravy jídla ztratit. Vitamín je velmi citlivý na teplo a světlo. Teplo vitamín B12 může zničit, takže pražení nebo vaření snižuje obsah vitamínu v potravinách[3].

Za jakých okolností mi bude podáván vitamín B12 v injekcích?

Vitamín B12 je také možné vpravit injekcí do svalu. Tyto injekce mají velmi vysokou dávku. Doktoři je obvykle dávají ve chvílích, kdy potřebují rychle doplnit prázdné zásoby vitamínu B12. V takovém případě budete pravděpodobně dostávat injekci jednou měsíčně. Injekce s vitamínem B12 jsou vhodné zvláště pro osoby trpící trávicími poruchami, což znamená, že ze žaludku se moc vitamínu B12 do krevního řečiště nedostává [27].

Preparáty s vitamínem B12

Abyste vyrovnali nedostatek vitamínu B12, můžete užívat preparáty o velké dávce. Tyto potravinové doplňky jsou většinou dostupné ve formě kapslí nebo kapek a jsou často veganské.

Dobré preparáty s vitamínem B12 obsahují vitamín v jedné z jeho aktivních forem, methylkobalamin nebo adenosylkobalamin. Říká se tomu vysoká biologická dostupnost - tělo dokáže přípravek využít rychle a účinně[3, 36].

Doplňky by neměly obsahovat žádná aditiva, která by mohla narušovat činnost vitamínu. Naopak je doporučena kombinace s látkami, které vstřebávání vitamínu do těla podporují. Vitamín B12 pracuje dobře s ostatními vitamíny Bkyselinou listovou.

Jak mám přípravky s vitamínem B12 konzumovat?

Podle několika zdravotních organizací a studií, je doporučovaná denní dávka vitamínu B12 500 až 2,000 mikrogramů . Není možné říci kolik přesně budete potřebovat, abyste zvýšili svou hladinu. Liší se to podle toho, jak dobře jste vitamínem zásobení. Například může být rozumné užívat zpočátku 1000 mikrogramů denně, poté týdně a nakonec jednou měsíčně, jakmile se hladina vitamínu ustálí[36, 37].

Doplňování vitamínu B12 zubní pastou?

Improve vitamin B12 levels with toothpaste

Naplnění vaší potřeby vitamínu B12zatímco si čistíte zuby? Z nových studií vyplývá, že by to mohlo skutečně fungovat.  Zubní pasta obohacená o vitamín B12 účastníkům studie zvýšila hladinu B12. Vitamín se vstřebává ústní sliznicí během čištění zubů. Je to výhodné pro osoby, které mají poruchy zažívacího traktu, a které nemohou účinně vstřebávat přípravky ve formě kapek nebo kapslí[39, 40].

Je možné se vitamínem B12 předávkovat?

Do této chvíle nebyly hlášeny žádné případy předávkování vitamínem B12. Tělo se obvykle přebytečného vitamínu rozpustného ve vodě zbaví jednoduše prostřednictvím ledvin. Přesto však neexperimentujte: Při užívání potravinových doplňků, dbejte pokynů a instrukcí svého lékaře, dietologa nebo výrobce doplňku. Nejlepší je udělat si test na vitamín B12, abyste zjistili, zda je třeba hladinu vitamínu B12 zvýšit[41].

Vitamín B12 – Stručně

Co je to vitamín B12?

Vitamín B12 je vitamín rozpustný ve vodě, který je nutné přijímat potravou nebo potravinovými doplňky.

Co dělá vitamín B12 pro vaše tělo?

Hlavními úkoly tohoto vitamínu jsou tvorba krve, ochrana neuronů, buněčné dělení a podpora metabolizmu kyseliny listové.

Jak zajistím, abych získával dostatek vitamínu B12?

Vitamín B12 se nachází v živočišných potravinách. To, jestli je člověk schopen naplnit potřebu vitamínu B12 pouze rostlinnými potravinami jako jsou řasy nebo houby, se ještě zkoumá. Těhotné ženy, kojící matky, senioři a lidé s gastrointestinálním onemocněním potřebují vitamínu B12 více.

Jaké jsou příčiny nedostatku vitamínu B12?

Obvykle způsobuje nedostatek veganská, vegetariánská nebo jednoduše nedostatečná strava. Dalšími příčinami jsou léky, které oslabují žaludeční kyselinu, některé nemoci jako cukrovka nebo pankreatitida a genetické metabolické poruchy.

Jaké jsou příznaky nedostatku vitamínu B12?

Nedostatek vitamínu B12 je spojován s depresí, zažívacími problémy, anémií, špatnou soustředěností a neurologickými poruchami. Závažný nedostatek může snížit výkonnost a podporovat rozvoj kardiovaskulárních onemocnění a demence.

Jak mohu bojovat s nedostatkem vitamínu B12?

Jestliže jste odhalili nedostatek, například pomocí krevního testu, můžete přijmout opatření ve formě cílené stravy bohaté na vitamín B12, nebo začít užívat potravinové doplňky či si nechat píchat injekce.

Co bych měl vědět o zinkových preparátech?

Zinkové preparáty byste měli užívat pouze v případě, že máte nedostatek zinku. Jinak totiž riskujete otravu zinkem. Nejvhodnější jsou sloučeniny jako histidin, glukonát a bisglycinát. Nedoporučuje se užívat zároveň velké množství léků nebo jiných minerálů. Užívání byste měli konzultovat se svým lékařem.


Zdroje

 1. Folate, I. of M. (US) S.C. on the S.E. of D.R.I. and its P. on, Vitamins, O.B., Choline, A.: Estimation of the Period Covered by Vitamin B12 Stores. National Academies Press (US) (1998)
 2. W. Kaim, B. Schwedersk: Bioanorganische Chemie – Zur Funktion chemischer Elemente in Lebensprozessen. Teubner (2005)
 3. Die ganze Welt der Vitamine, Mineralstoffe und Enzyme. garant Verlag GmbH, Renningen (2016)
 4. Kasper, H., Burghardt, W.: Ernährungsmedizin und Diätetik. Elsevier, Urban & Fischer, München (2014)
 5. Arens-Azevêdo, U., Pletschen, R. und Schneider, G.: Ernährungslehre: zeitgemäß, praxisnah. Bildungsverlag EINS GmbH., Köln (2011)
 6. Vitamin B12 | DACH Liga Homocystein, http://www.dach-liga-homocystein.org/content/vitamin-b12
 7. Myelin, http://www.nationalmssociety.org/What-is-MS/Definition-of-MS/Myelin
 8. Froese, D.S., Gravel, R.A.: Genetic disorders of vitamin B12 metabolism: eight complementation groups – eight genes. Expert Rev Mol Med. 12, (2010). doi:10.1017/S1462399410001651
 9. Ärzteblatt, D.Ä.G., Redaktion Deutsches: Ursachen und frühzeitige Diagnostik von Vitamin-B12-Mangel, https://www.aerzteblatt.de/archiv/61696/Ursachen-und-fruehzeitige-Diagnostik-von-Vitamin-B12-Mangel
 10. Vitamin B12-Versorgung bei veganer Ernährung: So geht’s!, https://www.peta.de/b12#.WrPEPojwa72
 11. Deutsches Grünes Kreuz für Gesundheit e.V.: Vorkommen von Vitamin B12, https://dgk.de/gesundheit/mikronaehrstoffe/lexikon/vitamine/vitamin-b-12-cobalamin/vorkommen-von-vitamin-b12.html
 12. National Institutes of Health: Office of Dietary Supplements - Vitamin B12, https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/
 13. Deutsche Forschungsanstalt für Lebensmittelchemie: Der kleine Souci/Fachmann/Kraut. Lebensmitteltabelle für die Praxis. Wissenschaftliche VErlagsgesellschaft Stuttgart
 14. Vitamin B₁₂, https://www.dge.de/wissenschaft/referenzwerte/vitamin-b12/
 15. Institute of Medicine. Food and Nutrition Board: Dietary Reference Intakes: Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline, (1998)
 16. Kon, S. K.; Porter, J. W. G.: The intestinal synthesis of vitamins in the ruminant. Vitamins and hormones.
 17. Degnan, P.H., Taga, M.E., Goodman, A.L.: Vitamin B12 as a modulator of gut microbial ecology. Cell Metab. 20, 769–778 (2014). doi:10.1016/j.cmet.2014.10.002
 18. Rowley, C.A., Kendall, M.M.: To B12 or not to B12: Five questions on the role of cobalamin in host-microbial interactions. PLOS Pathogens. 15, e1007479 (2019). doi:10.1371/journal.ppat.1007479
 19. Allen, L.H.: How common is vitamin B-12 deficiency? Am J Clin Nutr. 89, 693S-696S (2009). doi:10.3945/ajcn.2008.26947A
 20. Elmadfa, I.: Ernährungslehre. Verlag Eugen Ulmer Stuttgart (2015)
 21. Watanabe, F., Yabuta, Y., Bito, T., Teng, F.: Vitamin B12-Containing Plant Food Sources for Vegetarians. Nutrients. 6, 1861–1873 (2014). doi:10.3390/nu6051861
 22. Watanabe, F.: Vitamin B12 sources and bioavailability. Exp. Biol. Med. (Maywood). 232, 1266–1274 (2007). doi:10.3181/0703-MR-67
 23. American Society for Microbiology, https://www.asm.org/index.php/component/content/article/114-unknown/unknown/4739-the-difference-in-eating-habits-between-men-and-women?highlight=YToyOntpOjA7czozOiJtZW4iO2k6MTtzOjQ6Im1lYXQiO30=
 24. Monate, * Alle Preise verstehen sich zzgl der gesetzlichen MwSt Mindestlaufzeit 12: Lebenseinstellung - Veganer in Deutschland 2017 | Statistik, https://de.statista.com/statistik/daten/studie/445155/umfrage/umfrage-in-deutschland-zur-anzahl-der-veganer/
 25. Nutrients | Free Full-Text | Prevalence and Predictors of Subclinical Micronutrient Deficiency in German Older Adults: Results from the Population-Based KORA-Age Study, http://www.mdpi.com/2072-6643/9/12/1276
 26. Nahrungsergänzung, https://www.bzfe.de/inhalt/pressemeldung-6785.html
 27. Office of Dietary Supplements - Vitamin B12, https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-Consumer/
 28. Körner, U.: Ernährungsberatung in Schwangerschaft und Stillzeit. MVZ-Medizinverlage Stuttgart
 29. Toskes, P.P., Deren, J.J., Conrad, M.E.: Trypsin-Like Nature of the Pancreatic Factor That Corrects Vitamin B12 Malabsorption Associated with Pancreatic Dysfunction. J Clin Invest. 52, 1660–1664 (1973)
 30. Ärzteblatt, D.Ä.G., Redaktion Deutsches: Vitamin-B12-Mangel durch Metformin, https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/41325/Vitamin-B12-Mangel-durch-Metformin
 31. Symptoms, https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-b12-or-folate-deficiency-anaemia/symptoms/
 32. Bhatia, P., Singh, N.: Homocysteine excess: delineating the possible mechanism of neurotoxicity and depression. Fundamental & Clinical Pharmacology. 29, 522–528 (2015). doi:10.1111/fcp.12145
 33. Lim, S.Y., Kim, E.J., Kim, A., Lee, H.J., Choi, H.J., Yang, S.J.: Nutritional Factors Affecting Mental Health. Clinical Nutrition Research. 5, 143–152 (2016). doi:10.7762/cnr.2016.5.3.143
 34. Coppen, A., Bolander-Gouaille, C.: Treatment of depression: time to consider folic acid and vitamin B12. J. Psychopharmacol. (Oxford). 19, 59–65 (2005). doi:10.1177/0269881105048899
 35. Das Wichtigste über die Alzheimer-Krankheit . DAlzG, https://www.deutsche-alzheimer.de/die-krankheit/die-alzheimer-krankheit.html
 36. Are You Vitamin B12 Deficient?, https://draxe.com/b12-injections/
 37. Butler, C.C., Vidal-Alaball, J., Cannings-John, R., McCaddon, A., Hood, K., Papaioannou, A., Mcdowell, I., Goringe, A.: Oral vitamin B12 versus intramuscular vitamin B12 for vitamin B12 deficiency: a systematic review of randomized controlled trials. Fam Pract. 23, 279–285 (2006). doi:10.1093/fampra/cml008
 38. Vidal-Alaball, J., Butler, C.C., Cannings-John, R., Goringe, A., Hood, K., McCaddon, A., McDowell, I., Papaioannou, A.: Oral vitamin B12 versus intramuscular vitamin B12 for vitamin B12 deficiency. Cochrane Database Syst Rev. CD004655 (2005). doi:10.1002/14651858.CD004655.pub2
 39. Vitamin-B12-angereichertes Zahngel für Vegetarier - BZfE, https://www.bzfe.de/inhalt/vitamin-b12-angereichertes-zahngel-fuer-vegetarier-alternative-zu-nahrungsergaenzungen-29020.html
 40. Vegane Ernährung, https://www.ernaehrungs-umschau.de/print-artikel/11-07-2014-vegane-ernaehrung-teil-2/
 41. Read “Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline” at NAP.edu.
"